Tags

, , ,

I usually do not talk about other things other than fashion but I think this is pretty interesting!  I have embarked on a fashion program Parsons has decided to do with Teen Vogue. Its amazing so far I cannot believe how much I have learned. One of my assignments was to figure out production costs for a small wire and pebble ring I made. Long story short you really can make a profit if you find cheaper materials for your product. At first buying my materials the production cost plus profit came out to be $8.38. But then with getting my materials from cheaper sources online the production cost with profit came out to be $6.45. It really does make a difference! So for a non-mathy girl like myself, this type of math problem is one I would gladly solve!